Pokoje do prowadzenia zajęć „na żywo” Big Blue Button (komunikacja synchroniczna)

File:BigBlueButton icon.svg - Wikimedia Commons

Wprowadzenie do spotkań BigBlueButton

Usługa spotkań BigBlueButton pozwala na prowadzenie zajęć na żywo z rozbudowaną interakcją. Usługa jest dostępna dla wszystkich użytkowników platform: Pegaz, Pegaz-Egzaminy i Krakus.


Do najważniejszych cech spotkań BigBlueButton należą:

  • Nauczyciel może na żywo prowadzić wykład z domowego komputera w formacie wideokonferencji, tzn. przy pomocy mikrofonu i kamery (kamera jest opcjonalna).
  • Nauczyciel może pokazywać prezentację lub dowolną inną zawartość ekranu swojego komputera.
  • Studenci mogą uczestniczyć w spotkaniu na zasadach wideokonferencji, tzn. korzystając z mikrofonów i kamer (jedno i drugie można wyłączyć).
  • Studenci, którzy nie dysponują mikrofonem i kamerą (lub też nie chcą z nich korzystać) mogą zadawać pytania na czacie tekstowym.
  • Według zaleceń dostawcy oprogramowania BBB (BigBlueButton) optymalna liczba uczestników pojedynczego spotkania (sesji) nie powinna przekraczać 100 osób (wiecej)

Jest to bardzo podobne narzędzie do spotkań Webex, ale występują pewne różnice:

  • BigBlueButton jest dostępny dla każdego prowadzącego – jest to po prostu kolejna aktywność platformy Pegaz. W związku z tym nie trzeba zgłaszać zapotrzebowania na konto. Zaletą BigBlueButton jest to, że prowadzący nie musi tworzyć grup i dopisywać uczestników do spotkania. Wystarczy, że założy pokój i wszyscy uczestnicy kursu automatycznie mają do niego dostęp.

Dowiedz się więcej o możliwościach

Pokoje spotkań BigBlueButton pozwalają na przeprowadzenie wideokonferencji, podobnie jak w spotkaniach Webex lub MsTeams. Inaczej wygląda to w przypadku Youtube, gdzie studenci widzą obraz nauczyciela oraz go słyszą, ale nauczyciel nie może usłyszeć ani zobaczyć studentów).

BigBlueButton jest to narzędzie do nauki synchronicznej, a więc takiej, gdzie uczestnicy spotykają się w tym samym momencie.
Nie pozwala jednak na rejestrację spotkania w formie wideo, które można potem udostępnić do przeglądania w postaci asynchronicznej (bez uczestnictwa w tym samym momencie, każdy sam decyduje, kiedy to zrobi).


Uwaga! Wymagania odnośnie sieci

UWAGA!

Wybierając narzędzie, należy mieć na uwadze sieć internetową, w której pracujemy. Najniższe wymagania stawia nagrywanie w PowerPoint, ponieważ nie odbywa się na żywo, więc filmy mogą być wysyłane przez nawet najsłabszą sieć – w najgorszym przypadku zajmie to dużo czasu.

W przypadku Youtube, gdzie komunikacja na żywo odbywa się w jedną stronę (i nie jest tak naprawdę na żywo, ma kilka-kilkadziesiąt sekund opóźnienia – zależnie od ustawień), wymagania odnośnie sieci są niskie.

W BigBlueButton natomiast, gdzie komunikacja jest dwustronna i na żywo, wymagania rosną. O ile same wymagania odnośnie pasma są dosyć niskie (4-6 megabitów na sekundę wystarczy z zapasem dla każdej z tych usług, więc teoretycznie każda współczesna sieć powinna wystarczyć), o tyle liczy się stabilność połączenia (w miarę niskie opóźnienie, brak wahań opóźnień czy strat pakietów).

W praktyce oznacza to, że zarówno BigBlueButton, jak i w mniejszym stopniu Youtube, mogą sprawiać problemy przy korzystaniu z modemów LTE (słaba jakość usług LTE pod względem stabilności długotrwałego połączenia) oraz w obciążonych sieciach WiFi.

W miarę możliwości zalecamy połącznie kablowe lub stabilne WiFi. LTE tylko w ostateczności. W razie problemów z siecią sugerujemy wyłączenie obrazu z kamery i pozostawienie samego dźwięku.


W sytuacji problemów z siecią można w znaczący sposób poprawić jakość połączenia stosując poniższe kroki:

Aby wyłączyć przesyłanie obrazu z własnej kamery, należy przycisnąć ikonę „Odłącz wideo”.

Po odłączeniu własnej kamery wciąż pobierany jest obraz z innych kamer. By także go wyłączyć, należy w prawym górnym rogu ekranu przejść do „Ustawień” spotkania a następnie do zakładki „Ograniczenie wykorzystania połączenia internetowego”. W zakładce tej można wyłączyć pobieranie obrazu z kamer innych użytkowników.