Pokoje do prowadzenia zajęć „na żywo” Big Blue Button (komunikacja synchroniczna)

Wprowadzenie do spotkań BigBlueButton

Usługa spotkań BigBlueButton pozwala na prowadzenie zajęć na żywo z rozbudowaną interakcją. Usługa jest dostępna dla wszystkich użytkowników platform: Pegaz i Krakus.

Do najważniejszych cech spotkań BigBlueButton należą:

  • Nauczyciel może na żywo prowadzić wykład z domowego komputera w formacie wideokonferencji, tzn. przy pomocy mikrofonu i kamery (kamera jest opcjonalna).
  • Nauczyciel może pokazywać prezentację lub dowolną inną zawartość ekranu swojego komputera.
  • Studenci mogą uczestniczyć w spotkaniu na zasadach wideokonferencji, tzn. korzystając z mikrofonów i kamer (jedno i drugie można wyłączyć).
  • Studenci, którzy nie dysponują mikrofonem i kamerą (lub też nie chcą z nich korzystać) mogą zadawać pytania na czacie tekstowym.
  • Według zaleceń dostawcy oprogramowania BBB (BigBlueButton) optymalna liczba uczestników pojedynczego spotkania (sesji) nie powinna przekraczać 100 osób (wiecej)

Jest to bardzo podobne narzędzie do spotkań Webex, ale występują pewne różnice:

  • BigBlueButton jest dostępny dla każdego prowadzącego – jest to po prostu kolejna aktywność platformy Pegaz. W związku z tym nie trzeba zgłaszać zapotrzebowania na konto. Zaletą BigBlueButton jest to, że prowadzący nie musi tworzyć grup i dopisywać uczestników do spotkania. Wystarczy, że założy pokój i wszyscy uczestnicy kursu automatycznie mają do niego dostęp.

Dowiedz się więcej o możliwościach

Spotkania BigBlueButton pozwalają na przeprowadzenie wideokonferencji, podobnie jak w spotkaniach Webex (w Youtube studenci widzą obraz nauczyciela oraz go słyszą, ale nauczyciel nie może usłyszeć ani zobaczyć studentów), można pokazywać prezentację, ale nie można nagrać takiego spotkania.

Jest to narzędzie do nauki synchronicznej, a więc takiej, gdzie uczestnicy spotykają się w tym samym momencie, nie pozwala jednak na rejestrację spotkania, które można potem udostępnić do przeglądania w postaci asynchronicznej (aby nie było potrzeby uczestnictwa w tym samym momencie, każdy sam decyduje, kiedy to zrobi).


Uwaga! Wymagania odnośnie sieci

UWAGA!

Wybierając narzędzie, należy mieć na uwadze sieć internetową, w której pracujemy. Najniższe wymagania stawia nagrywanie w PowerPoint, ponieważ nie odbywa się na żywo, więc filmy mogą być wysyłane przez nawet najsłabszą sieć – w najgorszym przypadku zajmie to dużo czasu.

W przypadku Youtube, gdzie komunikacja na żywo odbywa się w jedną stronę (i nie jest tak naprawdę na żywo, ma kilka-kilkadziesiąt sekund opóźnienia – zależnie od ustawień), wymagania odnośnie sieci są niskie.

W BigBlueButton natomiast, gdzie komunikacja jest dwustronna i na żywo, wymagania rosną. O ile same wymagania odnośnie pasma są dosyć niskie (4-6 megabitów na sekundę wystarczy z zapasem dla każdej z tych usług, więc teoretycznie każda współczesna sieć powinna wystarczyć), o tyle liczy się stabilność połączenia (w miarę niskie opóźnienie, brak wahań opóźnień czy strat pakietów).

W praktyce oznacza to, że zarówno BigBlueButton, jak i w mniejszym stopniu Youtube, mogą sprawiać problemy przy korzystaniu z modemów LTE (słaba jakość usług LTE pod względem stabilności długotrwałego połączenia) oraz w obciążonych sieciach WiFi.

W miarę możliwości zalecamy połącznie kablowe lub stabilne WiFi. LTE tylko w ostateczności. W razie problemów z siecią sugerujemy wyłączenie obrazu z kamery i pozostawienie samego dźwięku.


W sytuacji problemów z siecią można w znaczący sposób poprawić jakość połączenia stosując poniższe kroki:

Aby wyłączyć przesyłanie obrazu z własnej kamery, należy przycisnąć ikonę „Odłącz wideo”.

Po odłączeniu własnej kamery wciąż pobierany jest obraz z innych kamer. By także go wyłączyć, należy w prawym górnym rogu ekranu przejść do „Ustawień” spotkania a następnie do zakładki „Ograniczenie wykorzystania połączenia internetowego”. W zakładce tej można wyłączyć pobieranie obrazu z kamer innych użytkowników.