Forum

Forum jest narzędziem bardzo często stosowane na stronach internetowych.

Jest to klasyczny sposób na komunikację asynchroniczną, czyli niewymagającą jednoczesnej obecności rozmówców.

formu

 

Dostępne rodzaje forów:

 • Forum standardowe do użytku ogólnego Najbardziej klasyczny rodzaj forum. Zarówno prowadzący, jak i uczestnicy mogą tworzyć nowe wątki dyskusji oraz odpowiadać.
 • Forum pytań i odpowiedzi Na tym forum prowadzący zadaje pytania (tylko on może tworzyć nowy wątek) a uczestnicy odpowiadają. Dla uczestnika odpowiedzi innych studentów są niewidoczne do momentu gdy sam nie udzieli odpowiedzi na dane pytanie (oraz jego odpowiedź przejdzie przez 30 minutowy okres, po którym nie będzie już mogła być zmieniona). Uczestnik może dodawać wiele odpowiedzi do danego pytania natomiast odpowiedzi innych osób odkrywają się przed nim dopiero w momencie gdy odpowie po raz pierwszy i nie będzie mógł już edytować tej swojej pierwszej odpowiedzi. Każdy wysyła jeden temat dyskusji Każdy uczestnik (dotyczy to także prowadzącego!) może założyć tylko jeden wątek na forum. Pozwala to zachować porządek gdy prowadzący zamierza wykorzystać forum jako miejsce, w którym każdy z uczestników ma przedstawić swoją opinię lub efekt swojej pracy i poddać dyskusji. Ostatecznie powstaje tyle wątków ilu jest studentów tak więc nie ma problemów z dotarciem do wątku danego uczestnika.
 • Pojedyncza prosta dyskusja Nie ma tutaj różnych wątków dyskusji, nie ma możliwości ich zakładania. Jest jeden konkretny temat i możliwość udzielania odpowiedzi.
 • Standardowe forum w formacie bloga – otwarte forum, gdzie każdy może rozpocząć nową dyskusję w dowolnym momencie, a tematy dyskusji są wyświetlane na jednej stronie z linkami „Podyskutuj o tym”
 • Pytania i Odpowiedzi – studenci muszą najpierw odpowiedzieć na post z pytaniem, zanim zobaczą posty innych studentów. Przydatne do zebrania osobistych opinii, bez sugerowania się innymi.

Subskrypcja czyli w jaki sposób użytkownicy będą informowani o nowych wiadomościach zamieszczonych na forum

 • Subskrypcja opcjonalna
  Na początku uczestnicy nie są informowani o nowych postach ale mogą subskrypcję włączyć jeśli chcieliby takie powiadomienia otrzymywać.
 • Wymuś subskrypcję
  Uczestnicy informowani są o nowych postach, nie mogą się wypisać.
 • Automatyczna subskrypcja
  Uczestnicy początkowo są informowani, ale mogą zrezygnować z subskrypcji.
 • Subskrypcja wyłączona
  Uczestnicy nie są informowani o nowych postach.
 • Każda osoba przesyła jeden temat dyskusji – każda osoba może przesłać tylko jeden nowy temat dyskusji (ale wszyscy mogą odpowiadać). Jest to opcja przydatna w przypadku gdy chcesz aby każdy ze studentów rozpoczął dyskusję na temat np. ich refleksji dotyczących tematu tygodnia, a wszyscy inni użytkownicy mają się wypowiedzieć.

 

Uwaga: powiadomienia o nowych odpowiedziach pojawiających się na forach platformy rozsyłają w określonych interwałach czasowych, tak więc informacje na skrzynce mailowej często mogą pojawiać się z kilku-/kilkunastominutowym opóźnieniem.

 

Niektóre dodatkowe możliwości

Fora również mają m.in. możliwość zliczania słów w postach oraz ograniczenia ilości postów pisanych przez użytkowników. Forum może również zliczać czy dany uczestnik zabrał głos w dyskusji wymaganą liczę razy (ustawioną przez prowadzącego). Prowadzący może również oceniać wkład danych osób w dyskusję a zbiorcza ocena zostanie wpisana do dziennika ocen. Ocena ta może być wyliczana przez system w zadany przez nauczyciela sposób (np. do dziennika zostanie wpisana średnia z ocen poszczególnych postów lub ocena najwyższa)