PEGAZ Fora dyskusyjne

Forum dyskusyjne to zasób pozwalający na wymianę informacji pomiędzy uczestnikami kursu i prowadzącym poprzez zamieszczanie wypowiedzi.

Co widzi użytkownik po otwarciu forum?

Po otwarciu wyświetla się tekst wprowadzający dotyczący całego forum i tematy dyskusji, zapoczątkowane przez prowadzącego lub uczestników kursu.

W swojej standardowej formie jedno forum umożliwia tworzenie wielu tematów zwanych też dyskusjami lub wątkami. Użytkownik może „wejść” do już utworzonego tematu, i zamieścić w nim swoją wypowiedź lub dodać nowy temat dyskusji.

Autor kursu decyduje, jaką postać będzie miało dane forum np. czy pozwoli ono na tworzenie wielu dyskusji (tematów), czy będzie ograniczone do jednego, czy będzie możliwość załączania plików do wypowiedzi, czy użytkownicy będą mogli edytować i usuwać już zamieszczone wypowiedzi.

Jak wyświetlić wypowiedzi w istniejącym wątku (temacie)?

Kliknięcie tematu dyskusji powoduje wyświetlenie wszystkich wypowiedzi w danym wątku.

Jak utworzyć nowy temat dyskusji?

Tworzenie kolejnego tematu rozpoczyna się poprzez kliknięcie przycisku Dodaj nowy temat dyskusji. Dla nowego wątku wpisuje się jej temat i treść wypowiedzi.
Należy pamiętać, że nie wszystkie fora pozwalają, by uczestnik tworzył nowy temat.

Kiedy inni zobaczą moją wypowiedź?

System umieszcza wypowiedź lub temat na forum zaraz po ich utworzeniu. Ale informację o pojawieniu się wypowiedzi w formie wiadomości pocztowej do zapisanych użytkowników rozsyła z pewnym opóźnieniem (zwykle 30 minut) od jej wpisania. W ciągu tego czasu można swoją wypowiedź zmodyfikować lub usunąć.

Czy dostanę wypowiedzi z forum na pocztę?

To zależy od tego, czy jesteś zapisany na forum (czy masz subskrypcję danego forum). System wysyła kopię każdej nowej wiadomości do skrzynek pocztowych tych uczestników, którzy są zapisani na dane forum.

Jak się zapisać na forum?

O zapisie na forum decyduje osoba zakładająca forum. Jeżeli ustawi ona obowiązkową subskrypcję, to każdy uczestnik kursu będzie zapisany do tego forum i otrzyma na swą skrzynkę każdą zamieszczoną wypowiedź. Zwykle obowiązkową subskrypcję ma forum poświęcone ważnym sprawom organizacyjnym (np. ogłoszenia, aktualności). Z takiego forum nie da się wypisać.

W większości wypadków prowadzący zostawia uczestnikowi decyzję o zapisaniu się na forum.