Szyfrowanie. Często zadawane pytania

Czy można szyfrować innymi programami niż wskazane w poradniku?
Tak, można ich używać, programy opisane w poradniku to tylko sugestie.
Ile czasu zajmuje szyfrowanie laptopa?
Jest to zależne od wydajności dysku, szybkości procesora, obecności modułu TPM, a przede wszystkim – od rozmiaru dysku i ilości danych. Zasadniczo szyfrowanie laptopa trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, aczkolwiek w przypadku starszych maszyn lub bardzo dużej ilości danych na dysku, może zająć nawet dłużej.
Ile czasu zajmuje szyfrowanie dysku przenośnego?
Jest to zależne od szybkości dysku przenośnego, a przede wszystkim od rozmiaru dysku. Zazwyczaj zajmuje od kilkunastu minut do kilku godzin w przypadku różnego rodzaju pendrive (zależnie od szybkości i rozmiaru). Natomiast w przypadku dużych zewnętrznych dysków magnetycznych szyfrowanie może trwać nawet kilkanaście godzin.
Ile czasu zajmuje szyfrowanie telefonu?
Jest to zależne od szybkości pamięci w telefonie, szybkości procesora i rozmiaru pamięci. Zazwyczaj zajmuje od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.
Czy podczas szyfrowania moje dane są zagrożone?
Tak, jakiekolwiek nagłe przerwy w działaniu komputera mogą doprowadzić do uszkodzenia danych na szyfrowanym dysku. Dlatego w przewodnikach podane są procedury na wypadek konieczności przerwania procesu szyfrowania (o ile jest to w danym przypadku możliwe).
Czy można odszyfrować urządzenie?
Tak, programy oferują funkcję odszyfrowania, gdy zajdzie taka potrzeba.
Jak uruchomić zaszyfrowany dysk zewnętrzny na cudzym komputerze?
W przypadku BitLockera, trzeba go tylko podłączyć i podać hasło.
Czy trzeba szyfrować każdy nowy plik?
Nie, każdy nowy plik zamieszczany na zaszyfrowanym dysku jest automatycznie szyfrowany.
Co to jest moduł TPM?
TPM (Trusted Platform Module) to opcjonalny mikroukład, instalowany w niektórych komputerach, mający na celu wspomaganie korzystania z zaawansowanych funkcji kryptograficznych, takich jak generowanie liczb pseudolosowych, szyfrowanie ciągu bajtów, generowanie podpisu cyfrowego dla ciągu bajtów, itp. Moduł TPM ma jedynie znaczenie podczas szyfrowania laptopa programem BitLocker.
Czym różni się szyfrowanie całego dysku od szyfrowania zajętego miejsca?
W przypadku szyfrowania zajętego miejsca szyfruje się tylko miejsce na dysku, które jest aktualnie wykorzystywane przez pliki. Reszta dysku pozostaje niezaszyfrowana. Mogą się tam znajdować pliki usunięte, które da się odzyskać, np. w przypadku kradzieży. Dlatego jeśli na komputerze były przechowywane dane osobowe, zaleca się szyfrowanie całego dysku. Natomiast w przypadku nowych komputerów wystarczy szyfrowanie zajętego miejsca. Oczywiście w przypadku szyfrowania tylko zajętego miejsca, każdy nowy plik będzie szyfrowany.
Jaka jest różnica między PINem a hasłem w BitLockerze?
PIN to opcja odszyfrowywania przez podanie ciągu cyfr, dostępna dla maszyn z modułem TPM. Pozostałe maszyny muszą korzystać z hasła, które składać się może z liter, cyfr i znaków specjalnych.