Szyfrowanie telefonu

Pracownicy UJ mają do dyspozycji telefony z systemem Android. Z uwagi na dużą liczbę wersji tego systemu oraz modyfikacji wprowadzanych przez producentów telefonów, niemożliwe jest zrobienie uniwersalnego poradnika, pokazującego krok po kroku proces szyfrowania telefonu.

Niemniej istnieją pewne cechy wspólne procesu szyfrowania, które powinny występować na wszystkich telefonach. Są one omówione poniżej.

uwagaUWAGA! Podczas szyfrowania telefon musi być podpięty do ładowarki. Nie można korzystać z telefonu do czasu zakończenia procesu szyfrowania. Zależnie od modelu telefonu i wielkości pamięci, szyfrowanie może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Krok 1 – Wybór metody blokady ekranu

Szyfrowanie telefonu rozpoczyna się wyborem metody odblokowania ekranu (hasło, PIN, biometria, wzór, itp.).

Dostępność konkretnej metody zależy od konkretnego modelu telefonu. O ile wszystkie metody pozwalają zablokować ekran, o tyle nie każda będzie mogła być użyta na zaszyfrowanym telefonie.

Każdy producent pozwala szyfrować z hasłem, niektórzy pozwalają szyfrować z innymi metodami odblokowania ekranu.

Aby wybrać metodę odblokowywania ekranu, należy wejść w Ustawienia, przejść do Ekran blokady >> Blokada ekranu i ustawić odpowiednią metodę.

uwagaUWAGA! Niektóre telefony pozwalają na zaszyfrowanie bez ustawienia blokady ekranu. Takie szyfrowanie nie chroni książki telefonicznej oraz zawartości pamięci w przypadku zagubienia lub kradzieży telefonu i dlatego nie spełnia wymogów dotyczących zabezpieczania sprzętu zawierającego dane osobowe.

Krok 2 – Odnalezienie menu Zabezpieczenia

Najważniejszym krokiem jest odnalezienie w Ustawieniach telefonu menu Zabezpieczenia. Z uwagi na różne wersje Androida i modyfikacje producenta, menu Zabezpieczenia jest umieszczone w różnych miejscach Ustawień, niekiedy ukryte.

W przypadku problemów z obsługą konkretnego modelu, prosimy o skorzystanie z instrukcji obsługi telefonu.

Krok 3 – Uruchomienie szyfrowania

W menu Zabezpieczenia należy przejść do Zaszyfruj telefon i postępować zgodnie z instrukcjami.

Podczas szyfrowania telefon musi być podpięty do ładowarki. Nie można z niego korzystać do czasu zakończenia szyfrowania.

Standardowo zaszyfrowany telefon chroniony jest hasłem. Niektóre modele telefonów mogą pozwolić na wykorzystanie PINu lub biometrii.

uwagaUWAGA! W przypadku przechowywania danych osobowych na karcie pamięci, należy również zaszyfrować kartę pamięci. Jeśli na karcie pamięci nie ma danych osobowych, operacja ta nie jest konieczna. Szyfrowanie samego telefonu jest obligatoryjne, ponieważ jest w nim zapisana książka adresowa z danymi osobowymi.

Używanie zaszyfrowanego telefonu

Podczas uruchamiania telefonu wymagane jest podanie hasła dostępowego.

Przy każdym włączeniu wyświetlacza należy odblokować ekran (np. podać hasło), żeby móc korzystać z telefonu.

Odbieranie połączeń jest możliwe bez odblokowywania ekranu.

Dostęp do plików po podłączeniu telefonu do komputera możliwy jest tylko po podaniu hasła.