Webex

Prowadzenie zdalnych spotkań poprzez aplikację Webex 

Usługa Webex pozwala na prowadzenie zajęć na żywo z rozbudowaną interakcją. 

Do najważniejszych cech spotkań Webex należą: 

  • Nauczyciel może na żywo prowadzić wykład z domowego komputera w formacie wideokonferencji, tzn. przy pomocy mikrofonu i kamery (kamera jest opcjonalna). 
  • Nauczyciel może pokazywać prezentację lub dowolną inną zawartość ekranu swojego komputera. 
  • Studenci mogą uczestniczyć w spotkaniu na zasadach wideokonferencji, tzn. korzystając z mikrofonów i kamer (jedno i drugie można wyłączyć). 
  • Studenci, którzy nie dysponują mikrofonem i kamerą (lub też nie chcą z nich korzystać), mogą zadawać pytania na czacie tekstowym. 
  • Spotkanie może zostać nagrane. 

Dowiedz się więcej o możliwościach

Spotkania Webex są połączeniem możliwości zajęć zdalnych (webinarów) poprzez serwis Youtube, z nagrywaniem prezentacji z komentarzem w Powerpoint oraz z dodatkową możliwością uczestnictwa studentów w formie wideokonferencji (w Youtube studenci widzą obraz nauczyciela oraz go słyszą, ale nauczyciel nie może usłyszeć ani zobaczyć studentów).  

Webex to narzędzie do nauki synchronicznej, a więc takiej, gdzie uczestnicy spotykają się w tym samym momencie, ale pozwala również na rejestrację spotkania, które można potem udostępnić do przeglądania w postaci asynchronicznej (nie ma potrzeby uczestnictwa w tym samym momencie, każdy sam decyduje, kiedy to zrobi). 

Tabela porównanie Webex

Uwaga! Wymagania odnośnie sieci

UWAGA! 

Wybierając narzędzie, należy mieć na uwadze sieć internetową, w której pracujemy. Najniższe wymagania stawia nagrywanie w PowerPoint, ponieważ nie odbywa się na żywo, więc filmy mogą być wysyłane przez nawet najsłabszą sieć – w najgorszym przypadku zajmie to dużo czasu.

W przypadku Youtube, gdzie komunikacja na żywo odbywa się w jedną stronę (i nie jest tak naprawdę na żywo, ma kilka-kilkadziesiąt sekund opóźnienia – zależnie od ustawień), wymagania odnośnie sieci są niskie, ale Webex, gdzie komunikacja jest dwustronna i na żywo, wymagania rosną. O ile same wymagania odnośnie pasma są dosyć niskie (4-6 megabitów na sekundę wystarczy z zapasem dla każdej z tych usług, więc teoretycznie każda współczesna sieć powinna wystarczyć), o tyle liczy się stabilność połączenia (w miarę niskie opóźnienie, brak wahań opóźnień czy strat pakietów). 

W praktyce oznacza to, że zarówno Webex, jak i w mniejszym stopniu Youtube, mogą sprawiać problemy przy korzystaniu z modemów LTE (słaba jakość usług LTE pod względem stabilności długotrwałego połączenia) oraz w obciążonych sieciach WiFi

W miarę możliwości zalecamy połącznie kablowe lub stabilne WiFi, LTE tylko w ostateczności. W razie problemów z siecią sugerujemy wyłączenie obrazu z kamery i pozostawienie samego dźwięku.