Prowadzenie zajęć zdalnych (webinarów) poprzez serwis Youtube

Prowadzenie zajęć za pośrednictwem Internetu staje się coraz popularniejsze, czasem może także okazać się koniecznością.

Poniżej przedstawiony został sposób zorganizowania tego rodzaju aktywności, „na żywo”, za pośrednictwem internetowego serwisu YouTube. Jeśli studenci posiadają konta mailowe na serwisie Gmail, mogą zalogować się i podczas trwania spotkania zadawać pytania tekstowe (posiadanie konta nie jest jednak konieczne by oglądać webinar).
Zajęcia prowadzone za pośrednictwem serwisu Youtube można zamieścić w ramach kursu na platformie Pegaz (poprzez wklejenie odnośnika do kursu – patrz film poniżej).
Pegaz
Do przeprowadzenia zajęć konieczne jest posiadanie:
 • laptopa/komputera z mikrofonem i kamerą internetową (współczesne laptopy posiadają te urządzenia w standardzie)
 • dostępu do sieci internetowej (będzie to transmisja „na żywo” więc warto wybrać miejsce, gdzie Internet jest niezawodny i dostarczony poprzez kabel – natomiast najlepiej nie poprzez beprzewodowy dostęp Wi-Fi)
 • konta na serwisie Youtube (lub skrzynki pocztowej Gmail) oraz uruchomionego na tym serwisie swojego „Kanału”
*) Dodatkowo prowadzący może rozważyć wybór pomieszczenia, które będzie stanowiło odpowiednie tło, będzie dobrze oświetlone oraz zapewni dobre warunki dźwiękowe. Warto zadbać, by do pomieszczenia dochodziło jak najmniej odgłosów dochodzących przez okno z ulicy oraz by jak najmniejszy był tzw. „pogłos pomieszczenia” (zjawisko „echa” towarzyszące pustym, obszernym pomieszczeniom).
Youtube (Gmail)

Konto na serwisie Youtube (Gmail)


 • Aby przeprowadzić zajęcia za pośrednictwem Youtube potrzebne jest posiadanie konta na tym serwisie (lub posiadanie skrzynki pocztowej w serwisie Gmail).
 • Założenie konta jest bezpłatne
 • Adres serwisu: www.youtube.com
Utworzenie Kanału

Utworzenie Kanału do przeprowadzania transmisji (czynność jednorazowa)

 • Po założeniu konta należy je przygotować do transmitowania. Krok ten zostanie wymuszony przy pierwszej próbie naciśnięcia ikony transmisji.
  rozpocznij transmisję
  Należy w tym celu zweryfikować konto przy pomocy telefonu co spowoduje utworzenie tzw. „Kanału Youtube”. Po tym kroku jesteśmy gotowi do prowadzenia zajęć „na żywo”.
 • UWAGA: po weryfikacji proces uruchamiania „Kanału” może potrwać około 24 godzin (jest to proces jednorazowy).
Transmisja

Transmisja


 • Gdy Kanał jest już aktywny, jesteśmy gotowi do przeprowadzania zajęć i transmisji.
 • Proces przeprowadzania transmisji pokazany jest w poniższym filmie.
 • Podczas uruchamiania transmisji serwis udostępnia prowadzącemu jej adres internetowy, który należy skopiować i rozesłać uczestnikom wraz z zaproszeniem do udziału w wydarzeniu. Zaproszenie uczestników można przesłać np. mailowo lub zamieszczając je na platformie e-learningowej Pegaz.

Przeprowadzanie transmisji za pośrednictwem serwisu YouTube:

Kontakt

W przypadku dalszych pytań lub wątpliwości, prosimy o kontakt: czn@uj.edu.pl

W jaki sposób prowadzić zajęcia zdalne – przewodniki dla nauczycieli akademickich